آیا خاک هرمز صادر می گردد؟

به گزارش وبلاگ کاغذی، بخشدار هرمز گفت:حتی یک گرم از خاک سرخ معدن هرمز، صادر نمی گردد و هیچ برداشتی برای فروش انجام نمی گردد.

آیا خاک هرمز صادر می گردد؟

به گزارش ، سید مجدالدین حسینی درباره محدودیت هایی که در تعطیلات نوروز 98 برای برپا کردن چادر های مسافرتی در جزیره هرمز، همانند قشم و کیش اعمال خواهد شد، شرح داد: برخی از نقاط جزیره هرمز صعب العبور و راه دسترسی به آن فقط به وسیله دریا امکان پذیر است، با این وجود گروه هایی از مسافران در این مناطق اسکان می نمایند، این در حالی است که در تعطیلات بهمن ماه، بارندگی و طوفان باعث گرفتاری آن ها در این بخش کوهستانی جزیره شد و ما با یاری نیرو های دریابانی و کلوپ غواصی پیروز شدیم 57 مسافر گرفتار در این منطقه را نجات دهیم، برای همین شب مانی در این بخش از جزیره ممنوع شده است.

او افزود: ما به همه مسافران هرمز که قصد برپا کردن کمپ دارند، توصیه می کنیم فقط در چهار محدوده معین شده این جزیره اقامت نمایند، چون چادر زدن در بخش های دیگر جزیره ممنوع است و در صورت مشاهده ناچاریم چادر های مسافرتی را که در خارج از این مناطق برپا شده است جمع کنیم. این اقدام فقط برای حفظ امنیت و سامان دهی مسافران و همچنین خدمات رسانی بهتر به آن ها انجام می گردد. بیشتر مناطق کوهستانی هرمز دسترسی به آنتن تلفن همراه ندارد و در صورت بروز مشکل یقیناً دریافت یاری و یاری رسانی سخت می گردد.

بخشدار هرمز با بیان این که سفر گردشگران و مسافران به این جزیره در مقایسه با سال 96 حدود 180 درصد رشد داشته است، اضافه نمود: پیش بینی شده است در تعطیلات نوروز 98 روزانه جمعیتی بالغ بر شش تا هفت هزار نفر به جزیره هرمز سفر نمایند.

حسینی سپس درباره آماده سازی این جزیره گردشگری برای نوروز، گفت: در پنج روز تعطیلی بهمن ماه 28 هزار نفر به این جزیره سفر کردند، درحالی که جمعیت ساکن در هرمز نزدیک به شش هزار نفر است. فقط در 18 بهمن ماه 8 هزار و 361 نفر به جزیره هرمز سفر کردند که 1.8 برابر جمعیت جزیره بود. این رکود بزرگی برای هرمز محسوب می گردد که شاید کمتر شهری تجربه آن را داشته باشد. با وجود این، هیچ کمبودی نه در اسکان و نه در تأمین مواد غذایی نداشتیم و ورود و خروج مسافران هم به خوبی مدیریت شد، فقط مقداری در سامانه حمل و نقل با توجه به شرایط جوی دریا، مسائلی ایجاد شد که این تدبیر اندیشیده شده تا در تعطیلات نوروز مسائل حمل و نقل دریایی کمتر گردد.

او با بیان این که میانگین اقامت مسافران در جزیره هرمز یک شب و دو روز است، اضافه نمود: برای پوشش جمعت مسافر پیش بینی شده 70 بومگردی تجهیز و آماده شده و یک هتل سه ستاره با ظرفیت اسکان 6 نفر در فاز اول و 90 نفر در فاز دوم بهره برداری، پیش از تعطیلات به مجموعه های اقامتی این جزیره اضافه می گردد. علاوه بر این در دو بوستان جزیره و دو محدوده ساحلی هرمز، فضایی برای اسکان و برپا کردن کمپ های مسافرتی آماده شده است که امکان اسکان نزدیک به 800 نفر را دارد. همچنین 100 تخته چادر هلال احمر هر کدام به ظرفیت 16 نفر برای مواقع اضطراری تهیه شده و ستاد اسکان به همراه سه مدرسه و سالن های ورزشی در جزیره نیز برای استقرار مسافران آماده شده اند.

وی درباره سامان دهی مسافری که خارج از ظرفیت تحمل به این جزیره سفر می نماید، گفت: در تعطیلات بهمن ماه با آن که تعداد مسافران دوبرابر جمعیت ساکن بود، هیچ مسئله ای پیش نیامد، هرمز طرح جامع توسعه پایدار دارد که با درنظر دریافت همه اصول درحال اجرا است. علاوه بر این برای آموزش و توانمندسازی بومی ها با همراهی بنیاد برکت، کلاس های آموزش اجتماعی، صنایع دستی و راهنمای گردشگری درحال برگزاری است. در کنار آن کمیته امداد با دفتر امام آدینه بندرعباس هماهنگ نموده است که برای مردم و راهنما های گردشگری ساکن در این منطقه کلاس های آموزش زبان انگلیسی برگزار کند. محیط زیست نیز در اجرای همه برنامه های گردشگری همراه است.

بخشدار هرمز با بیان این که تردد شناور ها به این جزیره در نوروز محدودیت خاصی ندارد، شرح داد: برنامه حرکت شناور ها طبق روال انجام می گردد، حرکت این شناور ها از سمت بندرعباس به این جزیره از 6:30 صبح شروع می گردد تا 9:30 شب ادامه دارد و برعکس از هرمز به بندرعباس تا 7 شب این شناور ها در حرکت اند، هرچند سعی شده بازه فعالیت آن ها برای نوروز بیشتر گردد. از جزیره قشم نیز جابه جایی مسافران در دو سرویس صبح و عصر انجام می گردد.

حسینی درباره سامان دهی فروش خاک در تعطیلات نوروز با توجه به حجم مسافری که پیش بینی می گردد به این جزیره سفر کند، با تاکید بر این که حتی یک گرم از خاک سرخ معدن هرمز، صادر نمی گردد و هیچ برداشتی برای فروش انجام نمی گردد، اضافه نمود: خاک هایی که به عنوان هنر و صنایع دستی این جزیره در حال فروش است در حجمی نیست که آسیب برساند. یقیناً اگر بتوان جامعه محلی را توانمند کرد می توان این بخش را ساماندهی کرد.

وی به انتزاع جزیره هرمز از قشم و الحاق به بندرعباس اشاره نمود و اضافه نمود: این طرح چند سال است به خواسته مردم ساکن در این جزیره پیگیری می گردد که خوشبختانه در کمتر از چهار ماه پس از سفر استاندار هرمزگان به این جزیره، به نتیجه رسید و نخستین جلسه شورای اداری بندرعباس با حضور فرماندار این شهر در هرمز برگزار گردید که توجه این مسؤولان جای قدردانی دارد.

او افزود: جزیره هرمز از نظر اداری و بعد مسافت به بندرعباس نزدیک تر از قشم است، تمام فعالیت های اداری این جزیره حتی مسائل مربوط به آب و برق هم در بندرعباس پیگیری می گردد.

وی با تاکید بر این که توسعه جزیره هرمز بر محور گردشگری تعریف شده است، اظهار کرد: اقتصاد این جزیره در حال حاضر به وسیله گردشگری در چرخش است که تقویت آن را با توجه به نظر استاندار هرمزگان پی گیری می کنیم. امیدواریم این انتزاع و الحاق در توانمندسازی بومیان جزیره در امور گردشگری و توسعه عمران مؤثر باشد.

بخشدار این جزیره درباره طرحی که سال ها پیش درباره تبدیل هرمز به منطقه آزاد مالی همچون قشم مطرح شد، گفت: بر اساس آن طرح قرار بود 50 درصد از جزیره زیر نظر منطقه آزاد قشم مدیریت گردد که با توجه به رویکرد گردشگری هرمز، نظر و پیگیر مسؤولان استان، طرح دیگری برای این جزیره پیگیری و اجرا شد. جزیره هرمز پس از انتزاع می تواند به منطقه آزاد گردشگری ایران تبدیل گردد.

حسینی از معرفی نماینده میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به جزیره هرمز اطلاع داد، درحالی که سال ها از حضور مسؤولی مرتبط با این حوزه ها در جزیره محروم بود و در ادامه گفت: ما در حال ایجاد چارت اداری جدید در هرمز و فعال سازی اتاق اصناف، هلال احمر و دیگر بخش های اداری هستیم. دولت توجه ویژه ای به توانمندسازی هرمز دارد و ما امیدواریم اقداماتی که در راستای توسعه این جزیره شروع شده است را کامل و درست بتوانیم انجام دهیم، یقیناً در این راستا توجه و نگاه همراه استاندار یاری خواهد نمود.

منبع:ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "آیا خاک هرمز صادر می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا خاک هرمز صادر می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید