تهرانی ها در ماه گذشته چند روز هوای پاک تنفس کردند؟

به گزارش وبلاگ کاغذی، تهران (پانا) -تهرانی ها طی یک ماه گذشته، 19 روز هوای سالم تنفس کردند.

تهرانی ها در ماه گذشته چند روز هوای پاک تنفس کردند؟

اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می دهد که طی بهمن ماه سال جاری کیفیت هوا در پایتخت طی 19 روز در شرایط قابل قبول و طی 11 روز به دلیل افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.

پیش از این عیسی کلانتری - رییس سازمان حفاظت محیط زیست- اظهار نموده بوده که دو سوم علت آلودگی هوا در تهران مربوط به موتورهای گازوییل سوز و صنایعی است که از مازوت استفاده می نمایند.

اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می دهد که طی بهمن ماه سال گذشته، پایتخت نشینان 21 روز هوای مطلوب تنفس کردند که از این بین سهم هوای پاک دو روز و سهم هوای قابل قبول 19 روز بوده است. لازم به ذکر است که کیفیت هوا در تهران طی این بازه زمانی 9 روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.

بر اساس مطالعات سیاهه انتشار کلانشهرها که اخیرا توسط کنسرسیوم دانشگاه های برتر با مجری گری دانشگاه تهران صورت گرفته است، سهم منابع ثابت مانند کارخانه ها، نیروگاه ها، صنایع و... در آلودگی هوای تهران 46 درصد و سهم منابع متحرک مانند خودروهای دیزلی، خودروهای شخصی، موتورسیکلت ها و... 54 درصد گزارش شده است.

به این ترتیب در بهمن ماه سال 97 نیز کیفیت هوا طی هفت روز در شرایط پاک، 13 روز در شرایط قابل قبول و 10 روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت. در دومین ماه زمستان سال 96 نیز تهرانی ها 26 روز هوای نامطلوب تنفس کردند که از این بین سهم هوای ناسالم برای همه افراد 3 روز بود. کیفیت هوا در این بازه زمانی یک روز در شرایط پاک و هفت روز در شرایط قابل قبول قرار داشت.

سیاهه انتشار شهر تهران که توسط شهرداری تدوین شده است نشان می دهد که سهم کامیون ها در فراوری ذرات معلق حدود 16 درصد و سهم موتورسیکلت ها 10 درصد است. از سوی دیگر در تهران سالانه بیش از 10 هزار تن ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون فراوری می گردد و مطالعات سال 2018 بانک جهانی نیز نشان می دهد که آلودگی هوا سالانه 2.6 میلیارد دلار به تهران خسارت وارد می نماید البته این رقم برای کل کشور 7 میلیارد دلار گزارش شده است.

بر اساس اطلاعات موجود کیفیت هوای تهران در بهمن ماه سال 95، یک روز در شرایط پاک، 21 روز در شرایط قابل قبول و هشت روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.

درحال حاضر حدود 400 هزار کامیون فرسوده که آلایندگی زیادی دارند باید از رده خارج شوند همچنین از 6500 اتوبوس تهران حدود 4000 اتوبوس اسقاطی هستند و عمر آن ها بالای 30 سال است. کلانتری - رییس سازمان حفاظت محیط زیست - می گوید تا زمانی که برای هوای پاک سرمایه گذاری نگردد، هوای ناپاک در کلانشهرهای کشور خواهیم داشت. از سوی دیگر اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می دهد که کیفیت هوا در پایتخت از ابتدای سال تا به امروز 117 روز آلوده بود که در این بین سهم هوای ناسالم برای همه و ناسالم برای گروه های حساس به ترتیب 15 و 102 روز گزارش شد. طی این مدت تهران 205 روز هوای قابل قبول و تنها 15 روز هوای پاک داشت.

منبع: خبرگزاری پانا

به "تهرانی ها در ماه گذشته چند روز هوای پاک تنفس کردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهرانی ها در ماه گذشته چند روز هوای پاک تنفس کردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید