جاذبه های بی نظیر شهر نیس فرانسه

به گزارش وبلاگ کاغذی، درک علت جذب شدن نقاشان امپرسیونیست و اشراف و نجیب زادگان انگلیسی به شهر نیس فرانسه بسیار آسان و قابل فهم است؛ این شهر خوش منظر و زیبا با هوای آفتابی و مناظر دریایی خیره کننده اش، بازدیدکنندگان را مسحور می نماید. نیس، محصور شده در آب های آبیِ آرام خلیج فرشتگان (Baie des Anges) و در پناه دامنه های آلپ، در تمام سال آب و هوایی متعادل و خوشایند دارد.

جاذبه های بی نظیر شهر نیس فرانسه

شهر نیس در اصل در دهه 1820 توسط انگلیسی ها کشف شد و به عنوان یک مقر زمستانی مورد استفاده نهاده شد و امروزه همچنان یکی از مقاصد محبوب و پرطرفدار تعطیلات مسافران است. نیس با قرار دریافت در مرکز سواحل مدیترانه ای جنوب شرقی، نقطه شروعی عالی برای اکتشاف خط ساحلی کوت د زور (Côte dAzur) محسوب می گردد. نیس جایی برای لذت بردن از زندگی، تماشا کردن زیبایی باغ ها و دریا و استفاده کردن از انرژی پر شورِ مدیترانه ای است. در شهر شخصیتی ایتالیایی به چشم می خورد که به وضوح در قسمت قدیمی منطقه قابل تشخیص است. چه در خیابان های سنگفرش شده ظریف قدم بزنید و یا در منطقه تفرجگاه مشهور انگلیسی ها به گشت وگذار بپردازید، با زیبایی، فرهنگ و جو شهر نیس مشعوف و هیجان زده خواهید شد. در ادامه 10 جاذبه گردشگری نیس فرانسه را مرور خواهیم کرد:

2. تفرجگاه انگلیسی ها | Promenade des Anglais

یکی از مشهورترین خیابان های نیس فرانسه اینجاست، محلی برای پیاده روی که قوس های سواحل خلیج فرشتگان را دنبال می نماید. این جاده افسانه ای کنار دریا با درختان نخل محصور شده و پر از باغ های باشکوه است. امروزه ترافیک این جاده به تونل های زیرزمینی منتقل شده و این تفرجگاه را به مکانی ایده آل برای گشت وگذار مردم بدل نموده است. تفرجگاه انگلیسی ها همچنین در میان دوچرخه سوارها و اسکیت سوارها نیز محبوبیت خاصی دارد. در این منطقه می توانید بناهای باشکوه تاریخی متعددی را ببینید که یکی از آن ها ویلای ماسِنا بوده که امروزه به موزه هنر و تاریخ تبدیل شده و در اطرافش پارکی بسیار زیبا و باغ های فرانسوی اصیلی وجود دارند.

3. تپه قلعه | Castle Hill

بر روی تپه ای مشرف به خط ساحلی نیس، محوطه تپه قلعه، اولین منطقه مسکونی متعلق به دو هزار سال قبل که توسط یونانی ها ساخته شد، قرار گرفته است. این دژ نظامی که زمانی نفوذناپذیر پنداشته می شد، توسط سربازان لویی چهاردهم در سال 1706 ویران شد. امروزه این منطقه به تمامی تبدیل به پارک شده و نقطه ای سرسبز، با درختان سایه دار و آبشارهای متعدد است. این پارک زیبا بازدیدنمایندگان را به گشت وگذار و لذت بردن از مناظر عالی تشویق می نماید. همچنین در داخل محوطه می توانید از بوتیک ها، رستوران ها و همچنین بقایای دو کلیسای قدیمی که ارزش بازدید را دارند، دیدن کنید. تپه قلعه در شب با جلوه های نوری بسیار خاصی نورپردازی می گردد.

4. موزه ماتیس | Musée Matisse

موزه ماتیس یکی از جاذبه های واجب برای دوستداران هنر است. مجموعه دائمی این نمایشگاه، طیفی وسیع و متنوعی از آثار این هنرمند است که شامل 236 طراحی، 218 نقاشی و 56 مجسمه (تقریباً تمام مجسمه هایی که ماتیس در زندگی اش خلق کرد) به همراه طراحی های سریع جذاب وی برای تزئینات کلیسای کوچک وانس (Vence) می گردد. این مجموعه از کارهای ماتیس که توسط خانواده اش به شهر نیس، جایی که او از 1918 تا 1954 در آن زندگی می کرد، اهدا شده، دیدی اجمالی از روش های خلاق و نبوغ هنرمند به مخاطبین می دهد. این موزه همچنین در طی سال میزبان نمایشگاه های موقت مختلف، نمایش فیلم های هنری و کنفرانس ها می گردد.

مطالب مرتبط

گردشگاه انگلیسی در ساحل آبی نیسبهترین مراکز خرید نیسنیس فرانسه، گردشی در محله قدیمی

5. صومعه نوتردام دو سیمیه | Monastère Notre-Dame-de-Cimiez

در نزدیکی موزه ماتیس و محصور شده با باغ های زیبا، این صومعه در محله شیک و به روز سیمیه واقع شده است. این صومعه در اصل یک موسسه بِنِدیکتی بود اما در قرن 16 توسط فرانسیسکن ها اشغال شده و در قرن 17 گسترش داده شد. ظاهر و نمای امروزی آن در طی بازسازی هایی بر اساس مدل های گوتیکی 1850 انجام شده است. در داخل کلیسا آثار هنری دقیق و ظریفی از مکتب نیس به چشم می خورد که از جمله آن ها می توان به مصلوب کردن مسیح اثر بره آ (Bréa) متعلق به 1475 اشاره نمود. این صومعه همچنین موزه ای دارد که زندگی راهبان فرانسیسکن در نیس از قرن 13 تا 18 را به نمایش می گذارد.

6. موزه هنر مدرن و معاصر | Musée dArt Moderne

این موزه در سال 1990 بازگشایی شد و در ساختمانی صیقلی، طراحی شده توسط ایو بَیَر (Yves Bayard) و هانری ویدال (Henri Vidal) قرار گرفته است. در اینجا مجموعه ای را خواهید دید که برشی از دهه 1960 و 1970 است و شامل نئو رئالیسم، پاپ آرت، هنر انتزاعی آمریکا، مینیمالیسم و جنبش فلاکس می گردد. به طور خاص آثار ایو کلاین که متولد شهر نیس است قابل توجه هستند. موزه، آثار وی را در یک اتاق و تراس پشت بام که منظره های شگفتی از نیس را به شما هدیه می نماید به نمایش گذاشته است. بعد از بازدید از موزه گردشگران شاید تمایل داشته باشند تا در نزدیکی کاخ گاریبالدی قدم بزنند.

7. باغ آلبرت اول | Jardin Albert I

باغ های این منطقه سر سبز پارکی شکل از شمال تا کاخ ماسِنا گسترده شده اند که فواره خورشید آن با مجسمه آپولو یا خدای خورشید یونانی، بسیار شهرت دارد. این باغ دارای یک صحنه تئاتر روباز به نام تئاتر وِردور (Verdure)، پوشیده شده از کاج و درختان نخل است. در بهار و تابستان در این مکان کنسرت های موسیقی من جمله جشنواره راک و اجراهایی توسط گروه های راک مشهور برگزار می گردد. کمی دورتر از باغ، خیابان شلوغ ژان مِدسَن یکی از اصلی ترین خیابان های خرید در نیس قرار گرفته است و کلیسای گوتیکیِ نتردام نیز در این همسایگی ارزش بازدید را دارد.

8. موزه شاگال | Musée Chagall

هواداران مارک شاگال با دیدن این موزه خوشحال خواهند شد. موزه شاگال مهم ترین آثار این هنرمند در دنیا را به نمایش می گذارد. این مجموعه شامل نقاشی ها، چاپ ها، مجسمه ها، شیشه های رنگی و موزاییک کاری های وی است. این موزه همچنین نمایشگاه های موقتی از آثار سایر هنرمندان برپا می نماید.

9. کلیسای جامع ارتدکسی روس سن نیکولا

این کلیسای جامع (ساخته شده در 1912) یکی از زیباترین کلیساهای ارتدکس خارج از روسیه است. فضای داخلی این بنا ملهم از سبک مسکو بوده و سرشار از تمثال های زینتی، دیوارنگاره و نقش برجسته های چوبی است. فضای داخلی کلیسا مانند جعبه جواهری پر از اشیاء تاریخی و مذهبی بوده که در زمان آشوب ها از روسیه به اینجا آورده شده اند. این مکان هنوز هم برای عبادت استفاده می گردد ولی بازدیدنمایندگان باید قوانین مشخصی را برای ورود به آن رعایت نمایند: مردان اجازه ندارند با شلوارک و یا با بالاتنه برهنه وارد شده و زنان نیز با دامن کوتاه و یا شلوارک اجازه ورود ندارند. شانه ها باید پوشیده باشد و پوشاندن سر نیز پیشنهاد می گردد.

10. موزه هنرهای زیبا | Musée des Beaux Arts

موزه هنرهای زیبا مجموعه ای وسیع از آثار قرن 15 تا 20 را به نمایش می گذارد. این مجموعه شامل نقاشی های فرانسوی، ایتالیایی و آثار فلاندری است. مهم ترین بخش، نقاشی های قرن 17 و 18 فرانسه و نقاشی ها و مجسمه های قرن 19 هستند. هنرمندان این مجموعه، فراگونار، براک، کاریر، شاگال، دگا، مونه، سیسلی، کارپو، رودن و پیکاسو هستند و همچنین موزه میزبان مجموعه ای از نقاشی های دوفی و مجموعه هنری الکسیس و گوستاو آدولف موسا نیز است.

منبع: گردشبان

به "جاذبه های بی نظیر شهر نیس فرانسه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های بی نظیر شهر نیس فرانسه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید