هنر ایرانی باید زنده بماند

به گزارش وبلاگ کاغذی، هنرمندان استان البرز هم همانند هنرمندان سایر مناطق کشور با ذوق و علاقه به فراوری آثاری شاخص و چشم نواز مشغولند، پریسا حافظی هنرمند البرزی در کار گا ه شخصی خود که مجوز فعالیتش را از اداره کل میراث فرهنگی، جهانگرد و صنایع دستی استان دریافت کرد ه، سال هاست در کنار فراوری آثار هنر مشغول آموزش به علاقه مند ان و هنر آموز ان است، این گفت وگو به بهانه انتخاب او به عنوان بانوی کارآفرین برگزیده کشوری صورت گرفته است.

هنر ایرانی باید زنده بماند

رشته تحصیلی شما چیست؟

دارای مدرک کار دانی نگار گر و کار شناسی معمار و دکوراسیون داخلی هستم.

مرتبط بودن رشته دانشگاهی با زمینه فعالیت هنری تا چه اندازه در پیروزیت مؤثر است؟

بدون شک پیوند این دو برای کسب پیروزیت بسیار مؤثر است و تا اشتیاق و پیوندی نباشد هنر به تنهایی اثر گذار نخواهد بود. بهتر است هر فرد قبل از انتخاب رشته تحصیلی ابتدا علاقه خود را بشناسد و بعد با توجه به آن رشته تحصیلی را انتخاب کند چرا که این راه بهتر و مطمئن تر است.

چند سال است که در رشته سفال نقش برجسته فعالیت می کنید؟

مدت 20 سال است که بر حسب علاقه در این رشته فعالیت دارم و در کار گا ه شخصی مشغول آموزش به هنرجویان و علاقمند ان هستم و به قول معروف آب، آتش، باد و خاک را در هم می گیر یم تا اثر زیبا و ماند گار خلق کنیم.

مراحل کار برای خلق اثر در سفال نقش برجسته به چه شکل است؟

در ابتدا پس از پیاده سازی طرح مورد نظر و سمباد ه زدن و خشک شدن، برای پخت در داخل کور ه قرار می گیرد. سسپس قطعات استاندارد 20×20 کد گذار شده و به صورت پازل در کنار هم بر روی صفحه اصلی کار نصب می شود تا طرح مورد نظر تکمیل شود. پس از آن مرحله بندکشی یا پتینه کار برای درزگیر بر روی کار نهایی از سوی هنر مند انجام می شود. در مجموع حدود 14 مرحله باید طی شود تا یک اثر هنری خلق شود.

مواد اولیه و ابزار کار چیست؟

در واقع از نظر من در درجه اول، دست از مهم ترین ابزار کار یک هنرمند سفالگر است و ابزار کاهند ه، افزاینده و ... در درجه دوم اهمیت قرار گرفته است، علاقه، استعداد و پشتکار سه رأس هرم پیروزیت هستند که در صورت ضعف یا نبود هر کدام حتی اگر پیروزیتی حاصل شود موقتی بوده و دائمی نیست.

چگونه می توان صندلی هنر و هنرمند را در اجتماع تثبیت کرد؟

در ابتدا یک هنرمند باید برای خود و رشته ای که در آن فعالیت می نماید ارزش قائل باشد و بپذیرد که هنر ش زیبا و منحصر به فرد است این موضوع این حس را در دیگران هم تقویت می نماید و موجب می شود در اجتماع از صندلی خاصی بر خور دار باشد.

شرایط حال حاضر هنر در جامعه را چگونه ارزیابی می کنید؟

در صورت بی توجهی و غفلت شاهد نابود هنر به معنای واقعی کلمه در جامعه خواهیم بود در صورتی که اگر ریشه ها هنر در میان اقشار مختلف اجتماع قوی باشد در حکم سد محکمی است که هر نا خوشی و عامل منفی را دفع می نماید.

استقبال مردم از خرید و توجه به هنر چه میزان است؟

در حال حاضر با وجود شیوع کرونا، مسائل اقتصاد و اشباع بازار با اجناس بی کیفیت چینی، نقش هنر در سبد کالای مردم کم رنگ شد ه است این در حالی است که دلیل اصلی حال بد مردم همان کمبود هنر است، راه چاره فرار از این بحران حرکت نا خود مطلع و تمایل به انجام فعالیت هنری است. در واقع وقتی فرد ریشه یابی می نماید متوجه کمبود درونی می شود که بدون شک آن فقدان هنر است.

آیا می توان از راه رشته هنر در آمد زایی کرد؟

هر چند بعد مالی هنر برای هنرمند از اهمیت کمتری بر خور دار است اما با این وجود احتیاج روحی و مالی را تأمین می نماید.

هدف نهایی شما در زمینه های هنری که در آن ها فعالیت می کنید چیست؟

با عشق و علاقه ای فراوان کار هنری را دنبال می کنم و هموار ه رو به جلو حرکت می کنم تا به اهداف متعالی که مد نظر دارم برسم، هنرمند فرد خلاق است و برای خلق یک اثر هنری به آرامش روحی و تمرکز ذهنی احتیاج دارد و مهارت چندانی در بازاریابی و فروش ندارد اما به هر حال این موارد، لازمه حرفه او است و باید دوره های آموزشی تخصصی را برای این منظور بگذراند تا به عنوان فراوری نمایند ه صنایع دستی و آثار هنری در آن به پیروزیت دست پیدا کند.

نقش حمایتی مسئولان نهاد ها مربوطه را در این میان چگونه ارزیابی می کنید؟

به حق جا دارد در اینجا از فریدون محمدی مدیر کل میراث فرهنگی، توریست و صنایع دستی استان و یحیی دارایی سر پرست معاونت صنایع دستی البرز تشکر کنم چرا که به جرات می توانم بگویم در این 20 سال فعالیتم برای اولین بار است که مدیرانی این چنین دلسوز، کار دان و لایق، مجدانه پیگیر برطرف مسائل و دغدغه های هنرمند ان هستند.

چطور شد که پیروز به کسب این عنوان شدید؟

به عنوان هنرمند که سال ها مشغول فعالیت هستم با حمایت مسئؤلان نهاد های مربوطه پیروز به راه اندازی اولین خانه صنایع دستی البرز برای آموزش 40 رشته هنری واقع در گوهردشت کرج شدم که با ارائه مدرک هنری از مراحل ابتدایی آموزش، فراوری تا فروش آثار در کنار هنر جو هستیم تا نا چار نشود راهی را که با علاقه طی نموده به دلیل عدم استقلال مالی رها کند و به کار روی آورد که به آن علاقه ندارد.

بر گزار جشنواره و نمایشگاه ها هنری را تا چه اندازه مفید می دانید؟

بدون شک برگزاری محافلی از این دست تاثیر گذار است چرا که هنرمند دوست دارد اثر هنری اش دید ه شود و از این راه روحیه گرفته و به آرامش درونی می رسد.

آیا تا کنون پیروز به دریافت مقام دیگری نیز شده اید؟

به واسطه فعالیت در رشته سفال نقش برجسته و معمار داخلی، تا به امروز در نمایشگاه ها و جشنواره ها ملی و بین المللی بسیار شرکت داشته ام و پیروز به کسب عناوین زیادی از جمله کار آفرین نمونه کشور در سال 95 شدم.

آیا با نو آور در رشته های مختلف هنری موافق هستید؟

بله، چرا که هنرمند باید به اقتضای زمان خویش پیش برود و آثار خلق کند که با علایق و سلایق مردمان آن دوره ساز گار باشد. حتی گاهی جلو تر از زمان خود پیش برود و آثار خاص و منحصربه فرد خلق کند که حرف هایی برای آیندگان داشته باشد. با این وجود همچنان دید سنتی در این زمینه وجود دارد و نو آور در نحوه خلق اثر مخالفانی دارد بعضی معتقدند نباید آن را تغییر داد و از حالت ابتدایی خارج کرد. در صورتی که می توان هنری جدید و تلفیقی ایجاد کرد که اصل هنر از سوی هنرمندان قدیمی به شیوه سنتی اجرا شود و عرصه برای جوانان با تفکر ات جدید فراهم شود و شاهد خلق آثاری با شیوه مدرن در قالب نقش برجسته باشیم.

در حال حاضر صندلی سفالگری در اجتماع چگونه است؟

اگر چه تا حد زیادی این هنر از بین رفته و به دست فراموشی سپرده شده اما در صورتی که هر ایرانی این رشته سنتی را انجام دهد علاوه بر دریافت حس آرامش، از نظر اقتصاد نیز تامین خواهد شد.

چگونه می توان سفال نقش برجسته را در جامعه نهادینه کرد؟

باید این هنر را کار برد و عامه پسند کنیم و با ایجاد تغییر از حالت دو بعدی به سه بعدی موجب جذب علاقمند ان به آن شویم تا از داخل خانه های مسکونی بیش از پیش به میادین هم راه پیدا کند.

آیا تا کنون با سختی ها یی روبرو بوده اید؟

طبیعتاً هر کار ی سختی ها ی خودش را دارد و قشنگی آن به تحمل همین سختی ها است و در واقع اگر سختی ها نباشند قشنگی آن به چشم نمی آید. از هر لحظه خلق یک اثر هنر لذت می بر ی چرا که دوستش دار ی بنا بر این به عنوان یک خالق، سختی ها را به خاطر شیرینی ها یش به جان می خر ی. آموزش هنر حسی خاص و لطیف است در آکادمی سعی دارم به هنرجویان ماهیگیر یاد بدهم تا مستقل شد ه و رو پا ی خود بایستند و خود کفا شوند و وابسته نباشند.

برای بازگشت به دوران اوج و شکوفایی هنر در ایران چه باید کرد؟

هنر منتهی ندارد و تمام شدنی نیست. جهان مصداق شاخص از عمق زیبایی هنر است. معتقدم که هنر ایرانی باید زنده بماند برای این منظور ابتدا باید در ایران آن را احیا کنیم و گسترش دهیم تا کشور ها دیگر خواستار هنر ناب و اصیل ایرانی باشند. برای این منظور باید با اتحاد و همبستگی موجب شویم هنر ایرانی هر چه زودتر به دوران اوج و شکوفایی خودش بر شود.

منبع: گردشبان

به "هنر ایرانی باید زنده بماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنر ایرانی باید زنده بماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید