50 پرونده خطرناک فیفایی علیه فوتبال ایران

به گزارش وبلاگ کاغذی، شکایت بازیکنان و مربیان خارجی از باشگاه های ایرانی که زمانی برای آن ها توپ می زدند، مسأله جدیدی نیست؛ هر ساله شاهد آن هستیم که چند بازیکن یا مربی خارجی بعد از دریافت نکردن مطالبات خود به فیفا می فرایند، پفراینده شکایت خود را مفتوح می کنند و بعد از چند ماه یا پول شان را با سود چند برابری دریافت می کنند یا تیم های کشور ما را با محرومیت های سنگین روبرو می کنند. از آنجا که مسائل اقتصادی متعددی در بین باشگاه های لیگ فزونی ایران رواج یافته، حالا این شکایت ها به اوج رسیده و درحال حاضر بیشتر از 30 پفراینده شکایت در کمیته مشخص وضع فدراسیون جهانی از باشگاه های ایرانی موجود است؛ پفراینده هایی که اکثرشان به صدور حکم نزدیک است و می تواند فوتبال ایران را با یک فاجعه بی سابقه روبرو کند.

50 پرونده خطرناک فیفایی علیه فوتبال ایران

استقلال با 13 پرونده رکورددار

استقلال درحال حاضر بدهکار ترین باشگاه فوتبال ایران به خارجی های سابق و کنونی اش است. از جمع بازیکنان و مربیان خارجی ای که در گذشته برای آبی ها توپ می زدند، تقریبا بیشترشان مطالبات خود را دریافت نکردند و به همین علت به فیفا شکایت کردند. سنگین ترین پرونده استقلال در کمیته تعیین وضع فیفا وینفرد شفر است که به تنهایی باشگاه را به پرداخت 550 هزار دلار محکوم کرده؛ علاوه بر او ساشا شفر پسر مربی آلمانی نیز شکایت کرده است و دو دستیار شفر یعنی فورکل و ساناک هم در فدراسیون جهانی استقلال را محکوم کرده اند. علاوه بر این چهار مربی بازیکنان خارجی سابق هم شکایت هایی را علیه استقلال مطرح کرده و به نتیجه رسیده اند. سرور جپاروف هافبک بازنشسته ازبکستانی، گادوین منشا که هم اکنون در گل گهر سیرجان بازی می کند، ایسما مهاجم آفریقایی، بویان بازیکن مقدونیه ای و بودوروف که جمعا دو بازی امسال برای آبی ها انجام داد و به کشورش رفت هم ازجمله شاکیان استقلال هستند.

نکته قابل توجه این است که آندره آ استراماچونی بعد از آنکه تلاش مسئولان باشگاه برای بازگشتش به ایران به نتیجه نرسید هم شکایت کرده؛ او همراه با دو دستیار خود که به ایران آورده بود، در فیفا شکایت خود را مطرح کردند و خواهان دریافت غرامت شدند. علاوه بر این ها لئوناردو پادوانی، مدافع برزیلی که در جریان یکی از بازی های استقلال دچار ضایعه نخاعی شد و دیگر نتوانست فوتبال بازی کند هم مطالباتش را نگرفته و به دنبال دریافت غرامت با شکایت است. به عبارت بهتر استقلالی ها 13پرونده شکایت از خارجی های گذشته خود در فیفا باز دارند که باید به آن ها رسیدگی و بدهی هایشان را پرداخت کنند.

پرسپولیس؛ 11 شکایت با مبالغ سنگین

سرخ پوشان تهرانی نیز از پرونده های شکایت پرتعداد خارجی در امان نیستند. علاوه بر برانکو ایوانکوویچ که همچنان به دنبال دریافت پولش است، سه دستیار او نیز در فیفا ارایه اعتراض کردند و خواهان مطالبات خود هستند. از جمع بازیکنان خارجی سابق پرسپولیس هم بودیمیر، گابریل و نیلسون جزو شاکیان هستند که مسئولان رسیدگی به پرونده های حقوقی باید از آن ها در فیفا دفاع کنند. آخرین شکایتی که از پرسپولیس به فیفا اجرا شده نیز مربوط به گابریل کالدرون و دو دستیارش است. سرمربی آرژانتینی که در نیم فصل اول امسال هدایت پرسپولیس را برعهده داشت، بعد از جدایی از جمع سرخ ها به فیفا رفته و پرونده شکایتش را باز کرده است و احتمالا طی هفته های آینده این تیم را محکوم خواهد کرد. پرسپولیس درحال حاضر 11 پرونده خطرناک در فدراسیون جهانی مفتوح دارد.

تراکتور؛ پرونده های اندک با مبالغ سنگین

روزی که مالک متمول تراکتور قصد کرد خارجی های گرانقیمت را به ایران بیاورد، قطعا به این روز ها فکر نمی کرد. آن ها حالا در چهار پرونده فیفایی محکوم شده اند و باید مستندات خود را ارایه کنند. کوین کنستانت، هافبک گینه ای که به دلیل مشکل قلبی یک بازی هم برای تراکتور انجام نداد، مهم ترین پرونده را مطرح کرده و توانسته تراکتور را به پرداخت 800 هزار دلار محکوم کند. آنتونی استوکس و لی اروین دو مهاجم بریتانیایی و پرحاشیه هم شکایت های سنگینی را در فیفا مطرح کردند و آخرین مورد شکایت از تراکتور هم به کوین فورچونه بازیکنی برمی شود که نیم فصل ناگهان از ایران رفت و تصمیم گرفت برای دریافت مطالباتش به فیفا نامه بنویسد.

سایر باشگاه ها؛ مبالغ پایین با اقدامات عجیب

خارجی های دیگری نیز بودند که برای مدت کوتاهی پیراهن تیم های ایرانی را بر تن کردند و حالا به واسطه دریافت نکردن مطالبات خود به فیفا شکایت کردند. بازیکنانی که بیشترا ناشناخته بودند و با قیمت های دلاری نازل در باشگاه های نه چندان اسم ورسم دار ایرانی طی سال های گذشته توپ زدند و حالا مجبور به شکایت شده اند. این شکایت ها اغلب ارزشی پایین تر از 100 هزار دلار دارد، اما باشگاه های ایران در پرداخت همین مبالغ هم ناتوان بوده اند.

فدراسیون فوتبال و دردسر مربیان سابق تیم ملی

فدراسیون فوتبال هم از غائله شکایت خارجی های سابق در امان نمانده است. علاوه بر کارلوس کی روش که توانسته علیه فدراسیون فوتبال در فیفا به علت پرداخت نشدن پاداش های خود حکم بگیرد، ماجرای شکایت مارک ویلموتس هم دردسر بعدی است. سرمربی پیشین تیم ملی طلب غرامتی 6 میلیون یورویی از فدراسیون کرده و علاوه بر این مربی بلژیکی دو دستیارش در تیم ملی نیز شکایت خود را به فدراسیون جهانی برده اند.

وکلایی که دردسرساز شدند

یکی دیگر از اتفاقاتی که در پرونده شکایت خارجی ها رخ داده مربوط به وکلای خارجی باشگاه های ایرانی است. معمولا باشگاه ها در سال های گذشته برای دفاع از پرونده های فیفایی خود وکلای خارجی استخدام می کردند و حق الزحمه ای به ارزش حدودی 20 تا 40 هزار دلار برای آن ها در نظر می گرفتند، اما بیشتر این ها پرونده ها را واگذار کردند و باشگاه ها نیز از روی عصبانیت یا ناتوانی مالی نتوانستند پول وکلایشان را پرداخت کنند. حالا کار به جایی رسیده که همین وکیل های غیرایرانی نیز با شکایت به فیفا توانسته اند باشگاه هایی نظیر استقلال، تراکتور، پرسپولیس و … را محکوم کنند و بر تعداد پرونده های شکایت بیفزایند.

محمود زاده و توضیح درباره احتمال ممنوعیت جذب خارجی

با یک حساب و کتاب سرانگشتی می توان متوجه شد که همین حالا حدود 50 شکایت خارجی های سابق از فوتبال ایران در کمیته تعیین وضع فیفا وجود دارد؛ پرونده هایی که می تواند محکومیت های سنگینی مانند کسر امتیاز یا بسته شدن پنجره جابجاییی را به همراه داشته باشد. اما سوال کلیدی این است که چرا فدراسیون فوتبال اقدامی برای کاهش این پرونده های شکایت از فوتبال ایران نمی کند؟ مسأله ای که البته فریبرز محمودزاده، رئیس کمیته جابجایی سازمان لیگ می گوید بار ها درباره اش بحث شده و حتی به نتایجی نیز رسیده است. محمودزاده در این باره بیان نمود: واقعیت این است با پیگیری های آقای نبی دبیرکل و حمایت های سرپرست فدراسیون آقای بهاروند قرار بر این شد که یک کارگروه برای نظارت بر عملکرد باشگاه ها در جذب بازیکن و مربی خارجی ایجاد شود و از پنجره بعدی جابجایی در بحث جذب خارجی محدودیت هایی ایجاد خواهد شد.

آیا این اقدام بستن دست باشگاه ها برای جذب بازیکن خارجی نیست؟ محمودزاده پاسخ این پرسش را این گونه داد: دخالت نه، نظارت است. اما واقعیت این است که با توجه به شکایت های قبلی حالا باید سازوکاری را بچینیم و به باشگاه ها درباره قرارداد هایی که می بندند، مشاوره بدهیم. از محمودزاده پرسیدیم آیا احتمال ممنوعیت جذب بازیکن و مربی خارجی وجود دارد؟ او گفت: هنوز به این نتیجه نرسیدیم و نمی توان حرفی در این باره زد. به هرحال بعضی باشگاه ها هم خوش حساب بودند و به نظرم باید سازوکار این موضوع را بچینیم.

منبع: فرارو

به "50 پرونده خطرناک فیفایی علیه فوتبال ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "50 پرونده خطرناک فیفایی علیه فوتبال ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید